Asociația Forța Fermierilor, adresă la Bruxelles pentru o întâlnire despre viitorul subvențiilor și al fondurilor europene

Asociația Forța Fermierilor, adresă la Bruxelles pentru o întâlnire despre viitorul subvențiilor și al fondurilor europene
27/01/2021

Asociația Forța Fermierilor continuă demersurile pentru ca fermierii români să aibă acces liber și direct la dezbaterile în care se decid schemele de finanțare din fonduri europene și naționale pentru următorii ani, în cadrul perioadei de tranziție și a noii Politici Agricole Comune.

Asociația Forța Fermierilor continuă demersurile pentru ca fermierii români să aibă acces liber și direct la dezbaterile în care se decid schemele de finanțare din fonduri europene și naționale pentru următorii ani, în cadrul perioadei de tranziție și a noii Politici Agricole Comune.

Conform unui document transmis marți, 26 ianuarie, și către Agrointeligența-AGROINTEL.RO, Asociația Forța Fermierilor a solicitat europarlamentarului Daniel Buda, vicepreședinte al Comisiei de Agricultură din Parlamentul European, o întâlnire în care acesta să le prezinte fermierilor români cele mai noi informații legate de reforma PAC. Totodată, organizația îi solicită europarlamentarului român să organizeze o dezbatere cu întreg mediul asociativ al crescătorilor de animale despre viitorul zootehniei în România.

Vă inserăm integral adresa trimisă de Asociația Forța Fermierilor, care a fost remisă și către Agrointeligența-AGROINTEL.RO:

”Stimate Domnule Europarlamentar Daniel Buda,

Urmare a solicitărilor venite din partea membrilor noștri, vă rugăm să aveți amabilitatea de a participa la o întâlnire cu reprezentanții Asociației Forța Fermierilor pentru a ne pune la curent cu ultimele evoluții legate de negocierile și deciziile PAC 2021-2027. De asemenea, vă solicităm sprijinul în organizarea unei dezbateri cu întreg mediul asociativ al crescătorilor de animale despre viitorul zootehniei în România și despre evaluarea activității ANZ.

Asociația Forța Fermierilor vă stă la dispoziție pentru orice altă consultare considerați necesară, și vă asigură tot sprijinul și respectul membrilor noștri. În speranța unui răspuns pozitiv pentru fermierii din România, vă mulțumim anticipat.

Cu stimă, Președinte Asociația Forța Fermierilor Vlad Macovei”

Adresa Asociației Forța Fermierilor către Ministerul Agriculturii o găsiți AICI în format PDF sau mai jos în articol:

Reamintim că luni, 25 ianuarie, Asociația Forța Fermierilor a transmis o adresă și către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, în atenția ministrului Agriculturii Adrian Oros, prin care îi solicită acestuia să organizeze ”o largă dezbatere publică cu privire la evaluarea activității ANZ dar și cu privire la oportunitățile și riscurile pe care crescătorii de animale din România le au în față, pe termen scurt și mediu”.

Despre toate adresele transmise până în prezent de Asociația Forța Fermierilor dar și primele reacții ale autorităților citiți aici:

Citește articolul complet în sursa agrointel.ro | agricultură

Știri relevante