Eurodeputat Buda: Cooperativele agricole sunt pietrele prețioase ale comunităților noastre rurale!

Eurodeputat Buda: Cooperativele agricole sunt pietrele prețioase ale comunităților noastre rurale!
02/10/2023

"Cooperativele agricole sunt pietrele prețioase ale comunităților noastre rurale. Ele facilitează schimbul de cunoștințe, resurse și experiență între fermieri," spune eurodeputatul Daniel Buda, vicepreședinte Comisia AGRI, Parlament European.

"M-am alăturat cu drag fermierilor din Cooperativa Agricolă Agrobob Ardeal cu ocazia primei ediții a Târgului Ziua Recoltei, o ocazie minunată de a descoperi delicii locale și meșteșuguri tradiționale. Cooperativa Agricolă Agrobob Ardeal este o cooperativă mixta creată în urmă cu doi ani cu un vis mare și comun: crearea unei cooperative agricole puternice și sustenabile care să vină în ajutorul fermierilor, participând totodată activ la dezvoltarea durabilă a agriculturii în comunitatea loca...

Citește articolul complet în sursa agroinfo.ro | agricultură

Știri relevante